Nowotwory trzustki


Badania przesiewowe - rodzaj badania strategicznego, przeprowadzanego wśród osób, które nie posiadają objawów choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia.

Biopsja - pobranie części tkanki w celu wykonania badań (mikroskopowych, biochemicznych) na obecność choroby, stopnia odrzucania przeszczepu, oceny przeszczepionych narządów.

Chemioterapia – metoda leczenia, polegająca na wprowadzaniu syntetycznych związków chemicznych do komórek organizmów, w celu zwalczania chorób nowotworowych.

Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki.

Czynnik etiologiczny – czynnik wywołujący chorobę.

Gastroskopia - metoda diagnostyczna należąca do grupy badań endoskopowych, czyli badań wnętrza ciała. Polega na wprowadzeniu giętkiego przewodu, tzw. endoskopu (zaopatrzonego w źródło światła i układ rejestrujący oraz przekazujący obraz) do górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Guzy neuroendokrynne (NET) - rzadkie i nietypowe nowotwory, które mogą występować w różnych narządach i tkankach (z czego aż 70 procent z nich zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym).

Histologia - nauka o budowie, rozwoju i funkcjach tkanek, w przeciwieństwie do anatomii, zajmuje się badaniem mikroskopowej budowy ciała.

Badanie PET (pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT.

Radioterapia - metoda stosowana w onkologii do leczenia chorób nowotworowych oraz łagodzenia bólu związanego z rozsianym procesem nowotworowym. Metoda ta polega na leczeniu za pomocą promieniowania jonizującego.

Resekcja (łac. resectio) – rodzaj zabiegu operacyjnego, polegający na usunięciu narządu bądź jego części, z powodu istniejącej choroby.

Tomografia – w medycynie określa się jako metody diagnostyczne, mające na celu uzyskanie obrazu, przedstawiającego przekrój przez ciało lub jego część, m.in. zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografia rentgenowska, tomografia komputerowa, ultrasonografia (USG), rezonans magnetyczny.

USG (Ultrasonografia) - badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego.

Żółtaczka – objaw chorobowy, polegający na zażółceniu skóry, błon śluzowych oraz białkówki oczu, powstający wskutek nagromadzenia się bilirubiny w surowicy krwi i tkankach organizmu. 

 

 

 

 

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.