Nowotwory Przełyku
Achalazja przełyku (kurcz wpustu, łac. cardiospasmus) – choroba, u której podłoża leży podwyższone spoczynkowe ciśnienie i upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku oraz brak perystaltyki pozostałych odcinków przełyku.
Badanie PET (pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT.
Badania przesiewowe - rodzaj badania strategicznego, przeprowadzanego wśród osób, które nie posiadają objawów choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia.
Chemioterapia – metoda leczenia polegająca na wprowadzaniu syntetycznych związków chemicznych do komórek organizmów w celu zwalczania chorób nowotworowych.
Endemia (w epidemiologii) - stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę na danym obszarze w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie.
Endoskopia – zabieg diagnostyczno-leczniczy, polegający na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów, czyli aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała.
Gastroskopia (Pandenoskopia) - metoda diagnostyczna należąca do grupy badań endoskopowych, czyli badań wnętrza ciała. Polega na wprowadzeniu giętkiego przewodu, tzw. endoskopu (zaopatrzonego w źródło światła i układ rejestrujący oraz przekazujący obraz) do górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Histologia - nauka o budowie, rozwoju i funkcjach tkanek, w przeciwieństwie do anatomii, zajmuje się badaniem mikroskopowej budowy ciała.
Metaplazja żołądkowa - pojawienie się w żołądku komórek odmiennych czynnościowo i morfologicznie od swojej macierzy.
Radioterapia – metoda stosowana w onkologii do leczenia chorób nowotworowych oraz łagodzenia bólu związanego z rozsianym procesem nowotworowym. Metoda ta polega na leczeniu za pomocą promieniowania jonizującego.
Tomografia komputerowa - metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów (przekrojów) badanego obiektu. Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D).