Jeżeli wizyty u lekarza ginekologa nie są odbywane regularnie, a zalecamy, aby odbywały się one raz na rok lub raz na dwa lata, wówczas trudno jest nowotwór wykryć we wczesnym stadium i możliwe jest, że choroba rozwinie się dalej.
prof. dr hab. n. med. MARCIN JÓŹWIK
Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa
Wydziału Nauk Medycznych
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
-
Wybierz zakładkę:
Choroba i jej objawy
Rak trzonu macicy jest chorobą kobiet dojrzałych; głównie dotyczy kobiet, które przestały miesiączkować, które zakończyły swoją rozrodczość. Jednym z pierwszych objawów raka trzonu macicy są nieprawidłowe krwawienia post menopauzalne – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Nowotwór szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest chorobą rzadką, dotyczącą tylko ok. 2 % kobiet, natomiast bardzo groźną, gdyż nieleczony we wczesnym stadium, potrafi zająć okoliczne tkanki, a wówczas jego pełne usunięcie jest trudne - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Leczenie
W przypadku tych chorób - chorób nowotworowych trzonu oraz szyjki macicy - zwykle postępowaniem z wyboru, szczególnie we wczesnych stadiach, jest postępowanie operacyjne - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Profilaktyka
Jak wiadomo, w medycynie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, a zatem chciałbym powiedzieć kilka słów na temat profilaktyki raka szyjki macicy - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Czy wiesz, że...?
U 85 % kobiet chorujących na nowotwory trzonu macicy, raka zdiagnozowano na wczesnym etapie choroby, co umożliwia niemal całkowite wyleczenie.
Słownik pojęć
Badania przesiewowe
rodzaj badania strategicznego, przeprowadzanego wśród osób, które nie posiadają objawów choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia..Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory
Warto wiedzieć
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...
Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.
Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...