Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita? Należy zdrowo się odżywiać; dbać, aby dieta była zbilansowana; unikać diety bogato tłuszczowej; unikać diety zawierającej bardzo dużo czerwonego mięsa; unikać diety nie zawierającej odpowiedniej ilości warzyw i owoców.
Dr hab. n. med. WOJCIECH WYSOCKI
Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie
-
Wybierz zakładkę:
O chorobie
Rak jelita grubego to jedna z najważniejszych chorób, jaka dotyka Polaków. Nowotwory jelita grubego najczęściej mają charakter gruczolakoraków, ponieważ wywodzą się z nabłonka gruczołowego przewodu pokarmowego - jelita grubego w tym wypadku - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Objawy i diagnostyka
W przypadku powzięcia przez lekarza podejrzenia obecności raka jelita grubego na podstawie charakterystycznych wstępnych objawów, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi utajonej w stolcu albo nawet obecność świeżej krwi w stolcu, należy właściwie zaplanować diagnostykę - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Leczenie
Po właściwie przeprowadzonej diagnostyce nadchodzi czas, aby odpowiednio poprowadzić leczenie. Właściwe liczenie jest kluczem do wyleczenia - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Profilaktyka
Mówiąc o prewencji nowotworów w ogóle, a raka jelita grubego w szczególności, trzeba wspomnieć o trzech poziomach prewencji. W onkologii mówimy o tzw. prewencji pierwotnej, prewencji wtórnej i prewencji trzeciorzędowej - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Moja historia
Złe samopoczucie, osłabienie organizmu i nagła utrata wagi skłoniły pana Dariusza (lat 45) do poddania się diagnostyce.
Czy wiesz, że...?
Konsekwencją sposobu, w jaki się odżywiamy, jest fakt, że rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym, na jaki chorują Polacy.
Słownik pojęć
Badanie PET
(pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT. Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory
Warto wiedzieć
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...
Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.
Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...