Jak zminimalizować zagrożenie nowotworem wątroby? Odpowiednio się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, zgodny z fizjologią, tzn. rytm dobowy - w nocy spać, w dzień pracować, a nie odwrotnie.
dr n. med. RYSZARD WIERZBICKI
specjalista chirurg onkolog
Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie
-
Wybierz zakładkę:
O chorobie
Wątroba jest narządem, który (...) zajmuje drugie (pod względem wielkości) miejsce w organizmie. Przez wątrobę przebiega cała nasza krew, w związku z tym wątroba ma wiele zadań - odbywają się w niej czynności biochemiczne, procesy biochemiczne, jak również detoksykacja (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.
Diagnostyka
W nowotworze pierwotnie komórkowym diagnostyka polega na tym, że należy zrobić USG, później wykonujemy badanie obrazowe, czyli tomografię i rezonans magnetyczny (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.
Gastroskopia
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Leczenie
Najlepszym wyjściem dla pacjenta przy nowotworach jest leczenie chirurgiczne. W tym wypadku - leczenie chirurgiczne wątroby polega na resekcji, na wycięciu guza wątroby - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.
Monitoring
Każdy pacjent (...) w trakcie leczenia i po leczeniu jest pod wspólną kontrolą onkologa klinicznego i chirurga onkologa - to jest dla niego najlepsze. Częstość kontroli uzależniona jest od sposobu leczenia, jak i rodzaju nowotworu - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.
Profilaktyka
Profilaktyka choroby nowotworowej wątroby polega przede wszystkim na odżywianiu i zdrowym trybie życia. (...) Należy zdrowo się odżywiać, nie przejadać się i dbać, by wszystkie mikroelementy znalazły się w naszym jadłospisie - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.
Czy wiesz, że...?
Nadmierne spożywanie leków i paraleków może mieć szkodliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby.
Słownik pojęć
Biopsja
- pobranie części tkanki w celu wykonania badań (mikroskopowych, biochemicznych) na obecność choroby, stopnia odrzucania przeszczepu, oceny przeszczepionych narządów.Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory

Przewodu pokarmowego

Nowotwory kobiece

Narządów męskich

Dróg oddechowych

Skóry

Układu nerwowego
Warto wiedzieć

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...