U osób, które były narażone na czynniki przyczyniające się do rozwoju raka płuca, czyli np. u palaczy, ważną rolę w profilaktyce tego nowotworu odgrywałyby badania przesiewowe. Niestety, badania te są drogie. Zorganizowanie masowej akcji przekracza finansowe możliwości każdego państwa.
dr hab. n. med. MARCIN ZIELIŃSKI
specjalista chirurg torakochirurg
Dyrektor Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem
O chorobie
Rak płuca jest najgroźniejszym nowotworem, jaki występuje w Polsce, tzn. powoduje najwięcej przypadków zgonów - mówi dr hab. n. med. Marcin Zieliński, specjalista chirurg torakochirurg ze Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem.
Przyczyny choroby
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku rozpoznaje się ok. 20 tys. nowych zachorowań, podobna liczba to zgony z powodu tego nowotworu - mówi dr n. med. Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Typy histologiczne
Z punktu widzenia kliniczno-patologicznego, rak płuca nie jest jedną chorobą. Najczęstsze typy nowotworów płuca to: rak niedrobnokomórkowy i rak drobnokomórkowy, które są zupełnie niezależnymi jednostkami chorobowymi - mówi dr n. med. Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Objawy i diagnostyka
Jakie badania wykonuje się w wykrywaniu raka płuca? Zaczyna się zwykle od zdjęcia klatki piersiowej w projekcji przednio-tylnej i bocznej - mówi dr hab. n. med. Marcin Zieliński, specjalista chirurg torakochirurg ze Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem.
Możliwości terapeutyczne
Nowotwór jest późno wykrywalny, ponieważ nie ma objawów. Ponad 60-70% raków płuca rozpoznawalnych jest w stadium nieoperacyjnym; jedynie ok. 20% może być operowanych radykalnie - mówi dr n. med. Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Leczenie
Najskuteczniejszym rodzajem leczenia jest leczenie operacyjne. Niestety, tylko u zdecydowanej mniejszości pacjentów udaje się wykryć nowotwór na tyle wcześnie, że to leczenie operacyjne ma zastosowanie - mówi dr hab. n. med. Marcin Zieliński, specjalista chirurg torakochirurg ze Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem.
Pierwotna profilaktyka
Głównym elementem profilaktyki jest tzw. profilaktyka pierwotna, czyli wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za powstawanie raka płuca, którym jest palenie tytoniu - mówi dr n. med. Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Profilaktyka
Profilaktyka? Rozwiązania się cisną same, tzn. nie palić i przebywać w zdrowym środowisku, gdzie nie ma smogu - mówi dr hab. n. med. Marcin Zieliński, specjalista chirurg torakochirurg ze Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem.
Czy wiesz, że...?
Ponad 90 % osób chorujących na raka płuca to palacze.
Słownik pojęć
Badanie EBUS
- rodzaj badania układu oddechowego, określany również mianem bronchofiberoskopii z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową..Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory
Warto wiedzieć
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...
Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.
Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...